Creedence Clearwater Revival

Založeno:
1959

Místo založení:
El Cerrito, USA

Rozpad:
1972 (13 let)

Vydavatelství:
Fantasy
Mobile Fidelity Sound Lab

Oficiální stránky:
http://www.creedence-online.net

Externí odkazy:

Aktuálně z facebooku

Životopis

Creedence Clearwater Revival (CCR) byla americká rocková skupina založená v roce 1967. Zakládající členové byli John Fogerty, Tom Fogerty, Stu Cook a Doug Clifford. Skupina rychle dosáhla světové popularity v 60. letech, zejména díky svému jedinečnému zvuku spojujícímu rock, blues a country.

Hity a úspěchy

CCR vytvořila několik nezapomenutelných hitů, mezi které patří Bad Moon Rising, Fortunate Son, Proud Mary a Have You Ever Seen the Rain. Jejich album Cosmo's Factory (1970) se stalo jedním z nejúspěšnějších v historii rockové hudby.

Rozpad a odkaz

Skupina se bohužel rozpadla v roce 1972 kvůli vnitřním neshodám. I přesto zanechala CCR trvalý odkaz na hudební scénu. John Fogerty pokračoval ve své sólové kariéře a nadále tvořil hudbu, která byla ovlivněna jeho časem ve skupině.

Význam pro rockovou hudbu

CCR byla významná nejen pro své hity, ale také pro svůj politicky angažovaný text, který odrážel atmosféru vietnamské války a sociální změny té doby. Jejich jednoduchý, ale silný zvuk inspiroval mnoho dalších umělců a skupin v následujících letech.

Závěr

Creedence Clearwater Revival zanechala nevymazatelnou stopu v historii rockové hudby. Jejich jedinečný zvuk a silné texty stále oslovují posluchače po celém světě. I po desetiletích jsou považováni za jednu z nejvýznamnějších rockových skupin v historii.

ONEmusicSingly

1978

Who’ll Stop the Rain

1975

I Heard It Through the Grapevine

1972

Born on the Bayou , Someday Never Comes / Tearin’ Up the Country

1971

Have You Ever Seen the Rain , Sweet Hitch‐Hiker / Door to Door , Have You Ever Seen The Rain / Hey Tonight

1970

45 Revolutions Per Minute, Part 1 / 45 Revolutions Per Minute, Part 2 , Run Through the Jungle / Up Around the Bend , Travelin’ Band / Who’ll Stop the Rain , Travelin’ Band / Who’ll Stop the Rain , Hey Tonight / Have You Ever Seen The Rain , Molina / Sailor’s Lament , Archangel’s Thunderbird / Run Through the Jungle , Lookin’ out My Back Door / Long as I Can See the Light

1969

Fortunate Son / Down on the Corner , Green River / Commotion , Bad Moon Rising / Lodi , Proud Mary / Born on the Bayou

1968

I Put a Spell on You , Susie Q