David Bowie

Vlastní jméno:
Harry the Butcher

Datum narození:
8. ledna 1947

Místo narození:
Brixton, England

Datum úmrtí:
10. ledna 2016 (†69 let)

Vydavatelství:
Columbia
Deram
EMI America
Legacy
Parlophone
RCA
RCA Victor
Sony Records International
Virgin
Virgin Records America

Oficiální stránky:
https://www.davidbowie.com

Externí odkazy:

Aktuálně z facebooku

Životopis

David Bowie, považovaný za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších umělců v dějinách hudby, byl britským zpěvákem, skladatelem, hercem a producentem. Jeho kariéra, která trvala několik desetiletí, zahrnovala mnoho hudebních stylů a identity, což ho učinilo jedinečným a nezapomenutelným umělcem.

Začátek kariéry

David Bowie se narodil 8. ledna 1947 v Londýně, a již v mládí začal projevovat zájem o hudbu. Svou první nahrávku vydal v roce 1964, ale průlomovým okamžikem v jeho kariéře byl rok 1969, kdy vydal singl Space Oddity. Skladba se stala hitem a posléze se stala jednou z jeho nejznámějších písní.

Ziggy Stardust a glam rock

V roce 1972 se Bowie představil jako Ziggy Stardust, ikonická postava ze světa glam rocku. Jeho album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars z té doby se stalo kultovním dílem. Bowie byl známý svými extravagantními kostýmy a pestrými koncerty, které ho učinily vůdcem glam rockového hnutí.

Střídání identit

Bowie byl známý tím, že pravidelně měnil svou hudební a vizuální identitu. Od glam rocku přešel k experimentální hudbě, soulu, elektronické hudbě a mnoha dalším žánrům. Jeho schopnost adaptovat se na nové hudební trendy a zvuky ho učinily jedním z nejvýznamnějších inovátorů v hudebním průmyslu.

Hity a alba

Bowie vydal mnoho úspěšných alb, včetně Young Americans, Heroes, Let's Dance a Blackstar. Jeho hity zahrnují skladby jako Heroes, Life on Mars? a Let's Dance. Jeho hudba je známá pro svou hloubku a různorodost.

Herecká kariéra

Mimo hudbu se Bowie také uplatnil jako herec. Hrál v několika filmech, včetně Merry Christmas Mr. Lawrence, The Man Who Fell to Earth a Labyrinth. Jeho herecký talent se těšil uznání kritiky i fanoušků.

Odkaz a vliv

David Bowie je považován za jednoho z nejvlivnějších umělců v historii hudby. Jeho hudba, kreativita a odvaha vytvořit nové umělecké identity ovlivnily generace umělců a hudebníků. Jeho odkaz na hudbu a kulturu je trvalý a nezaměnitelný.

Úmrtí

David Bowie zemřel 10. ledna 2016 po boji s rakovinou. Jeho smrt byla smutnou ztrátou pro hudební svět, ale jeho dílo a odkaz žijí dál v jeho hudbě, filmech a umění.

Hudební legenda a multitalentovaný umělec

David Bowie byl neuvěřitelně talentovaným a inovativním umělcem, jehož hudba a umění ovlivnily miliony lidí po celém světě. Jeho schopnost stále měnit se a tvořit nové umělecké identity ho učinily jednou z nejvýznamnějších postav v hudební historii.

ONEmusicSingly

1975

Golden Years , Golden Years , The London Boys / Love You Till Tuesday , Fame , Young Americans

1974

Diamond Dogs , Rock ’n’ Roll Suicide , Rebel Rebel , Knock on Wood

1973

Drive‐In Saturday , Sorrow , The Laughing Gnome , Space Oddity / The Man Who Sold the World , Life on Mars , Sorrow

1972

Starman / Suffragette City , John, I’m Only Dancing , For the Collector Early David Bowie

1971

Holy Holy

1970

All the Madmen , Memory of a Free Festival

1969

Ragazzo Solo, Ragazza Sola (versione italiana di “Space Oddity”) , Space Oddity , Space Oddity

1967

Love You Till Tuesday , Everything Is You / Social Girl

1966

Rubber Band , I Dig Everything / I’m Not Losing Sleep , Do Anything You Say / Good Morning Girl , Can’t Help Thinking About Me / And I Say to Myself , Can’t Help Thinking About Me / And I Say to Myself

1965

You’ve Got a Habit of Leaving