Písničkář Xindl X se i na novém albu drží svého osobitého stylu

17. ŘÍJNA 2016    •    KAROLÍNA HORÁKOVÁ    •    0 KOMENTÁŘŮ

Český písničkář Xindl X, vlastním jménem Ondřej Ládek, vydal své první album již před osmi lety. Letos přišel s novou deskou Kvadratura záchranného kruhu, na které najdeme deset písní, jež rozhodně nevybočují z osobitého Xindlova stylu, který známe z jeho předešlé tvorby.

Datum vydání: 23. září 2016
Délka: 38:01
Skladby: Na vodě, Popelka, Žáby v hrnci, Světlo na konci tunelu, Gréta, Vítr v kešeni, Mýval, Od mozku k srdci, Mušle, Na palubě Titanicu

Skladbám dominují jednoduché a předvídatelné rýmy, což však nemusí být nutně na škodu. Zpěvák si s posluchačem prostřednictvím rýmů lehce pohrává a místo očekáváného slova použije jiné, čímž posluchače nejen překvapí, ale často i zároveň pobaví.

Xindl X je mistrem českého jazyka, což potvrzuje každou svojí skladbou. Hojně využívá metafor a vyniká bohatou slovní zásobou, díky které se může rovnat leckterým básníkům. Melodie skladeb Xindla jsou příjemné, nenucené, avšak občas také monotónní a nezajímavé natolik, že se nám mohou písně zdát zbytečně dlouhé. Často druhá polovina skladby jen opakuje to, co řekla polovina první a nás to nutí zmáčknout na přehrávači tlačítko "next".

Z celého alba srší lehký sarkazmus, ironie, ale také krize středního věku, hledání něčeho, co se najít nelze, marnost nad promarněným životem a samozřejmě vztah k ženám. Tohle všechno shrnuje refrén skladby Mýval:

Kdyby co bylo, nebylo, osudem jinam byl bych vržen,
kdyby co bylo, nebylo, tak byl bych zcela jiným mužem.
Kdyby co bylo, nebylo, nemohl bych lásko po tvým boku,
doufat, že nejsme jen pouhým námětem pro další sloku.

Album je tematicky ohraničené a my jím doslova proplouváme. Otevírá ho skladba Na vodě a uzavírá Na palubě Titanicu. Na vodě zpěvák optimisticky pojmenovává obavy ze všednosti života, zatímco Na palubě Titanicu se se vším smiřuje a melancholicky přijímá dnešní svět.

Kvadratura záchranného kruhu pobaví, potěší, ale i donutí k zamyšlení. Vážné otázky zabalené do obrazných pojmenování, ale i přímo vyřčené obavy donutí posluchače se zamyslet. Oproti skladbám řešící vážná témata stojí veselé songy, které desku zlehčují a berou jí nálepku vážnosti a vytváří mezi oběma póly harmonii.

 


Komentáře k recenzi

Pro možnost přidávání komentářů je nutné se příhlásit