Bob Dylan přijal po dvoutýdenním mlčení Nobelovu cenu

5. LISTOPADU 2016    •    KAROLÍNA HORÁKOVÁ    •    0 KOMENTÁŘŮ

Dva týdny poté, co celý svět obletěla zpráva, že písničkář Bob Dylan získá Novelovu cenu za literaturu, se konečně dočkáváme reakce samotného umělce na toto prestižní ocenění.

13. října oznámila Švédská akademie udělení Nobelovy ceny za literaturu slavnému písničkáři Bobu Dylanovi. Nedočkala se však z jeho strany žádné reakce, až začal celý svět pochybovat o tom, zda má pětasedmdesátiletý zpěvák vůbec v úmyslu cenu převzít nebo ji odmítnout. Stejně jako to kdysi udělali Boris Pasternak a Jean-Paule Sartre.

"Je těžké tomu uvěřit," řekl Bob Dylan britským novinám The Telegraph. "Když jsem se to dozvěděl, připadalo mi to úžasné a zároveň nevěřitelné. Kdo by o něčem takovém mohl jen snít?" dodává umělec.

Dva týdny čekal celý svět na vyjádření Boba Dylana, který naprosto mlčel, čímž všechny udivoval a překvapoval. Od roku 1993, kdy cenu získala Toni Morrisonová, je to totiž první hudebník a zároveň Američan, jenž se tohoto prestižního ocenění dočkal. Dylan však mlčel nejen před širokou veřejností, ale také před samotnou Švédskou akademií, tedy organizací, jež ceny uděluje. Dlouhých 14 dní tajil, zda cenu přijme a zda se vůbec zúčastní slavnostního předávání.

V rozhovoru pak o obřadu řekl: "Určitě se chci zúčastnit obřadu, bude-li to možné." Reportér The Telegraphu, jenž dělal s Dylanem rozhovor, poznamenal, že umělec působí zmateně z toho, že si celá veřejnost začala myslet, že cenu ignoruje. Pravděpodobně to vůbec nebylo v jeho zájmu, jen se potřeboval vyrovnat s překvapením, které pro něj tak významné ocenění znamená. Nemůžeme to Dylanovi pokládat za zlé, prostě ho novinka zaskočila a potřeboval čas, aby se s tím vyrovnal.

ocenění


Komentáře k článku

Pro možnost přidávání komentářů je nutné se příhlásit