Poslední rozloučení s legendárním písničkářem Leonardem Cohenem

13. LISTOPADU 2016    •    KAROLÍNA HORÁKOVÁ    •    0 KOMENTÁŘŮ

Leonard Cohen, obrovská vlivná osobnost, úžasný zpěvák a skladatel, zemřel v pondělí 7. listopadu 2016 ve věku 82 let.

Jeho smrt byla oficiálně oznámena a potvrzena ve čtvrtek večer na Cohenově facebookové stránce: "S hlubokým smutkem oznamujeme, že legendární básník, skladatel a umělec Leonard Cohen zemřel. Ztratili jsme jednoho z nejvíce ctěných a plodných hudebních vizionářů. Rozloučení se bude konat v Los Angeles v pozdějším termínu. Rodina požaduje respektování soukromí v době smutku." Příčina úmrtí zveřejněna dosud nebyla, nicméně vzhledem ke stáří umělce, se nabízí spousta různých variant.

Cohem patří mezi nejvíce vlivné písničkáře všech dob pocházející z šedesátých či sedmdesátých let. Vynikal hlubokým basovým hlasem, kterým zpíval písně týkající se lásky, nenávisti, sexu, ale i spirituality, války, míru, extáze či deprese. Jeho poslední album, ze kterého čiší rozloučení a nese název You Want It Darker, vyšlo začátkem letošního roku a lze jej považovat za vyvrcholení jeho uměleckého celoživotního úspěchu pramenícího z jeho výrazného talentu.

Cohenovou nejznámější skladbou je bezesporu píseň Hallelujah, kterou složil roku 1984. Je to druhý singl z jeho alba Various Positions a zprvu měl pouze mizivý úspěch. V roce 1991 ji znovu objevil hudebník John Cale, lehce pozměnil původní text a také zrychlil tempo. Později Hallelujah převzalo i několik dalších interpretů, například k.d. lang, Alexandra Burke nebo Bon Jovi a objevila se i ve filmu Shrek.

Teď si však pojďme připomenout originální verzi skladby významného umělce, kterým je Leonard Cohen, a zároveň mu poděkujme za jeho celoživotní dílo, jež ovlivnilo nespočetně mnoho dalších umělců a stalo se tak zásadní pro celou lidskou kulturu.

smrt


Komentáře k článku

Pro možnost přidávání komentářů je nutné se příhlásit