Nově zvolený prezident Trump je trnem v oku umělcům napříč žánry

16. LISTOPADU 2016    •    KAROLÍNA HORÁKOVÁ    •    0 KOMENTÁŘŮ

Nedávné zvolení nového prezidenta USA Donalda Trumpa stále vyvolává bouřlivé demonstrace. A jak už to bývá u všech takto kontroverzních situací, nemlčí ani umělci. Ihned po zveřejnění výsledků voleb se na Twitteru významných hudebníků objevily následující komentáře.

Mick Jagger: "Právě jsem sledoval zprávy... Možná mě požádají, abych jim zazpíval You Can't Always Get What You Want na inauguraci. Ha ha!"

Disclosure: "Fuckfuckfuckfuckfuckfuckfuckfuckfuck."

Lupe Fiasco: "Ale já si nemyslím, že to je konec. Stejnou beznaděj teď cítí i miliony Trumpových voličů z toho, že hlasovali pro něj."

Dlouhé a hluboké prohlášení zveřejnil také Macklemore na svém Instragramu, ve kterém popisuje svoji úzkost a obrovské zklamání nad výsledky voleb a konfrontuje jej s výchovou své malé dcery ve světě, jejímž prezidentem bude Donald Trumb. Dlouhý příspěvek zakončuje slovy: "Mám práci. Začíná právě teď. A práce je jediná věc, která mi v tuto chvíli přináší klid."

Vznikají už také první sklady, ve kterých se muzikanti se ostře vyjadřují k výsledu voleb. Například Black Lips a jejich novinka Deaf Dumb and Blind. Jaký jiný žánr zvládne politiku reflektovat lépe než punk s nádechem anarchie? Zveřejnění skladby doprovázely různé tweety, například: "Ten pocit, když po včerejší noci prostě musíte složit anarchistickou punkovou píseň, tak pojďme, světe a Ameriko!"

Avšak nejvýraznější je jistě reakce Marilyna Mansona, který natočil videoklip k nové písni Say10, ve kterém svojí vizáží silně připomíná Donalda Trumpa. Manson v klipu žongluje s Biblí, vytrhuje z ní stránky a nechybí ani hrozivá rudá barva krve. Manson řekl, že cítí zodpovědnost za to, co se v USA právě děje a proto musel situaci nějakým způsobem reflektovat. Jak vidíme, není jediný, avšak těžko odhadovat, zda už toto všechno není jen chůze s křížem po funusu.

Black Lips, Disclosure, Lupe Fiasco, Macklemore, Mick Jagger, sociální sítě


Komentáře k článku

Pro možnost přidávání komentářů je nutné se příhlásit