Druhé album Sama Smithe The Thrill of It All není tak ambiciózním, zato je ještě více osobním

3. PROSINCE 2017    •    PATRIK MÜLLER    •    0 KOMENTÁŘŮ

Minulého alba prodal Sam Smith 12 milionů kopií. Úspěch jeho debutového alba z roku 2014 In the Lonely Hour byl fenomenální. Ve své rodné Velké Británii se dostal Sam Smith s každým jeho vydaným singlem do první desítky nejúspěšnějších písní, po celém světě posbíral Sam Smith několik platinových desek a z vyhlášení Grammy si odnesl 4 sošky.

Datum vydání: 3. listopadu 2017
Délka: 35:41
Skladby: Too Good at Goodbyes, Say It First, One Last Song, Midnight Train, Burning, HIM, Baby, You Make Me Crazy, No Peace, Palace, Pray

Sbírat úspěchy ale Sam Smith nepřestal a Writing's on the Wall se stala první ústřední bondovkou, která kdy skončila na první příčce britské hitparády. No a aby těch úspěchů nebylo málo, dostal Smith díky této písni Oscara za nejlepší filmovou píseň. Velikostí jeho předchozích počinů se ale Sam Smith nenechal ovlivnit a o novém albu The Thrill of It All řekl, že to bude spíše než velké popové album, osobní diář.

Celkově se ale Sam Smith na The Thrill of It All příliš nezměnil. Spolu s producenty se snažil svou hudbu ještě více vyleštit a díky směrům textů, který Smith zvolil, udělal album taky více osobním. Ve zkratce by se však dalo říct, že album se nesnaží hledat nějaké nové cesty a spíše pokračuje v úspěchu jeho písní Stay With Me nebo I’m Not the Only One. Jeho největší silou zůstává opět a nikoliv překvapivě jeho hlas. Ten je hladký, sametový, zároveň ale ne úplně čistý. V jeho vokálech jakoby byla ukryta nějaká bolest, ze které se vyzpívává, je to ale bolest nikoliv prudká, ale spíše odeznívající, ducha posilující a když jí přenáší na posluchače, tak vlastně i uklidňující.

Samota a konfrontace konzervativních věřících

Na to, jakým je Sam Smith úspěšným zpěvákem se silným hlasem, díky kterému patří mezi největší vokální talenty poslední doby, nezačíná album zrovna sebevědomě. “You must think that I’m Stupid,” zní první řádek písně To Good at Goodbyes, ve které se Smith vyzpívává ze samoty a dává posluchačům vědět, že ani slavným a úspěšným se v žádném případě nevyhýbá samota. Velice podobná je následující píseň, ve které 25 letý Londýňan přímo bezmocně žádá své potencionální duševní dvojče: “Say it first.” Vlastně celou první polovinu alba Sam stráví zpíváním o emocionální bolesti, kterou způsobují mezilidské vztahy a vypořádává se s ní.

Trochu jinak na to jde píseň HIM, ve které také žádá, ale tentokrát o porozumění a o přijetí společností. Sam Smith je totiž gay a v této písni s gospelovými vlivy a sborovým chorálem konfrontuje konzervativní myšlení, kterého si Sam Smith povšiml ve velice nábožensky založených státech USA jako Mississippi. “Neříkejte mi, že jsme Bohu ukradení,” nesouhlasí Sam Smith s postojem mnoha konzervativně založených křesťanů a katolíků. Píseň No Peace ukazuje, jak spolu můžou v moderní době umělci spolupracovat. Sam Smith viděl na YouTube video zpěvačky Yebba Smith a její zpěv ho natolik dojal, že nejenže jí pozval do studia, ale inspirovala ho i k textu písně.

Palba dvakrát do stejného místa

Po textové stránce je The Thrill of It All skvělé, problém nového alba je, že hudba čerpá prakticky pouze z toho, co fungovalo na albu prvním. To by samo o sobě nebylo nikterak špatné, Smithovi skladatelé ale nedokázali přijít s tak silnými nápady a melodiemi jako na In the Lonely Hour. Například píseň Pray. Využívá gospelové vlivy a díky v poslední době trochu zapomenutému slavnému producentu Timbalandovi, i vlivy hip hopové. To celé se snaží dát dohromady zpěvák, skladatel a producent Jimmy Napes (Disclosre, Clean Bandit, Mary J. Blige). Přestože patří druhý singl alba Pray k tomu nejlepšímu, silně svým soulovým refrénem připomíná Smithův největší hit Stay With Me. Když ale Smith pálí do stejného místa podruhé, nedosáhne takové účinnosti.

 


Komentáře k recenzi

Pro možnost přidávání komentářů je nutné se příhlásit